Apelujemy, aby wszyscy, którzy decydują się zadzwonić na numer alarmowy informowali nas o swoim stanie zdrowia lub osób bliskich. Między innymi o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem lub przebywaniu w miejscach, gdzie taki wirus panował. Mówiąc szczerze o naszym stanie zdrowia, pomagamy funkcjonariuszom, a jednocześnie chronimy swoje zdrowie i innych!

   Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

   Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną.

   W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji.

   Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem. Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.

   Szczegółowe informacje dotyczące koronawirusa można uzyskać na stronie internetowej komendy pod linkiem:  http://www.chodziez.psp.wlkp.pl/aktualnosci/680-informacje-zwiazane-z-koronawirusem

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz.

Obrazy: KG PSP, archiwum JRG.  

 

1

 

plakat

Początek strony