Kilka minut przed południem w dniu 9 października 2017 roku Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, otrzymał informację o pożarze w piwnicy budynku mieszkalnego w Chodzieży na ulicy Broniewskiego. 

        Uwzględniając potencjalne zagrożenie Dyżurny SK natychmiast zadysponował dwa zastępy gaśnicze i podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz grupę operacyjną z Komendy Powiatowej PSP z Chodzieży. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono zadymienie w piwnicy domu jednorodzinnego, w której znajdowała się kotłownia z piecem opalanym drewnem. Nikt nie został poszkodowany, a na zewnątrz czekał mieszkaniec domu, który wezwał telefonicznie straż pożarną.

      Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku, a następnie wejściu strażaków-ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego (w aparatach powietrznych) z kamerą termowizyjną i nawodnioną linią gaśniczą do zadymionych pomieszczeń piwnicznych w celu zlokalizowania źródła ognia. Ponadto Dyżurny SK zadysponował pogotowie gazowe i energetyczne. Służby te odłączyły dopływ gazu do obiektu oraz prądu na całej ulicy. W działaniach wykorzystano specjalistyczną kurtynę dymową oraz wentylator oddymiający. Nadpalone drewno i skrzynki plastikowe usunięto na zewnątrz budynku i przelano wodą. 

      Przytomne zachowanie się mieszkańca, który zamknął drzwi do piwnicy spowodowało, że pożar nie rozprzestrzenił się na pozostałą część domu, a dzięki szybkiej akcji gaśniczej strażaków płomienie objęły jedynie część pomieszczenia kotłowni.

      W akcji trwającej niecałe dwie godziny brały udział 2 zastępy gaśnicze oraz grupa operacyjna Państwowej Straży Pożarnej z Chodzieży (9 strażaków). 

      Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ostrzega i przypomina, że co roku w Polsce wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 500 osób, a blisko 4 tysiące doznaje uszczerbku na zdrowiu (zatrucia, oparzenia, inne urazy). Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80% zgonów. Najwięcej z wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie z reguły czujemy się najbezpieczniej. Najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej w związku z jej późnym powiadamianiem. Najbardziej tragiczne pożary występują w porach nocnych. Więcej informacji na temat pożaru i zagrożenia jakie ze sobą niesie można uzyskać na stronie internetowej komendy http://www.chodziez.psp.wlkp.pl/ zakładce „PORADY”.

 

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz.

Zdjęcia: asp. Jakub Nowak.

01

 

02

03

 

Początek strony